Proč je investice do umění výhodná a jak koupit umělecké dílo a stát se sběratelem

Nákup umění je zajímavou investiční příležitostí. Umělecká díla mohou v průběhu času zvýšit svou hodnotu a poskytnout tak investiční návratnost. Peníze však nejsou tím jediným přínosem. Společně se podíváme i na další výhody a na to, jak samotný nákup umění probíhá.

Umělecké dílo odráží autorovu osobnost, jeho pocity, názory a životní zkušenosti, je autentické a jedinečné. Jako sběratel tak vlastníte unikátní umělecké předměty, které nikdo jiný na světě nemá. S vlastnictvím známých a oceňovaných děl je také spojena i určitá prestiž. Vaše sbírka vám může poskytovat i určitou míru stability v době ekonomické nejistoty. V neposlední řadě má investice do umění i kulturní a estetický přínos, může obohatit váš dům a je zdrojem inspirace. Jak tedy udělat správný první krok a stát se sběratelem?

Navštivte prodejní galerii umění

Pokud jste nadšenec do umění, ale s jeho nákupem nemáte zatím žádné zkušenosti, je nejlepším prvním krokem návštěva galerie umění, která se zaměřuje na prodej uměleckých děl. Poznat jaké dílo je dobré a má investiční potenciál není vůbec jednoduché a vyžaduje to i určitou dávku štěstí. Galerie umění vám může zprostředkovat autentickou atmosféru výstavy, kdy máte možnost pečlivě prozkoumat každý detail daného díla a nechat si poradit od zkušeného galeristy. Jednou z největších českých prodejních galerií umění je Galerie u Betlémské kaple v Praze.

Jak je to s pravostí nabízených děl

Každá kvalitní prodejní galerie umění ručí za pravost nabízených děl. Součástí prodeje je i certifikát deklarující, že se skutečně jedná o originální dílo konkrétního umělce. Galerie vám může případně zajistit i posudek kunsthistorika, který se zaměřuje na konkrétní umělce či období.

Zúčastněte se aukce umění

Jedinečným zážitkem, kdy se můžete zapojit do nákupu umění, jsou aukce obrazů či případně moderní online aukce obrazů, které galerie umění pořádají ve spolupráci s aukčními domy. Zajímavou příležitostí, kterou aukce nabízí, je možnost osobního setkání s ostatními sběrateli, galeristy či samotnými umělci a proniknout tak do světa umění ještě více.