Co byste měli vědět o kratomu a jeho léčebném využití?

Kratom je doplněk stravy, který se vyrábí ze sušených listů tropického stromu Mitragyna speciosa, který pochází ze zemí jihovýchodní Asie, včetně Thajska, Filipín a Malajsie. Jeho listy se odedávna používaly jako stimulant i sedativum. I když zatím nebyl schválen pro žádné lékařské použití, mnoho lidí jej používá k léčbě chronické bolesti, úzkosti a zažívacích potíží a jako pomůcku při odvykání od opioidních léků proti bolesti.

Je kratom droga? Jak se používá?

Kratom se po staletí používá jako psychostimulant. Psychostimulanty jsou léky, které mohou dočasně zvýšit duševní bdělost, koncentraci a fyzickou energii. Příklady psychostimulantů zahrnují kofein, nikotin, metamfetamin a kokain. Dělníci a farmáři v jihovýchodní Asii tradičně žvýkali listy kratomu nebo vařili čaj z listů, aby pomohli bojovat proti únavě a zvýšili produktivitu během dlouhé pracovní doby. Podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost lze stimulační účinky kratomu pociťovat do 10 minut po požití několika gramů sušených listů a mohou trvat přibližně jednu až jednu a půl hodiny. Kratom se také mnoho let používá jako analgetikum pro léčbu chronické bolesti. Jeho použití pro léčbu bolesti svalů, průjmu a kašle se datuje do 19. století. Například v Thajsku se kratom používá jako pomůcka při léčbě závislosti na morfinu. Kratom si v posledních letech získal po celém světě popularitu.

Kratom pilulky, prášky, extrakty a další způsoby, jak se doplněk prodává

Kratom je dostupný v různých formách, nejpopulárnější je ale prášek z listů kratomu. Tato podoba umožňuje i jeho snadnou konzumaci. Lze ho zapít vodou, rozmíchat v nápojích nebo v jídle. Nabízí se ale i další formy, třeba kapsle s kratomem nebo extrakt z listů. Kdo má k dispozici celé listy, může je i kouřit nebo si z nich udělat čaj.

Účinky na mozek, tělo a náladu

Účinky kratomu na mozek závisí na přijatém množství. Zdá se, že při nízkých dávkách 1 až 5 gramů kratom působí jako psychostimulant, ačkoli vědci si nejsou přesně jisti proč. Uživatelé kratomu hlásí zvýšenou energii, družnost a bdělost, když je kratom užíván v malých množstvích. Při středních až vysokých dávkách (5 až 15 g) může mít kratom účinky zmírňující bolest. Někteří uživatelé kratomu hlásí pocity sedace, potěšení a snížené bolesti. Podle Food and Drug Administration (FDA) obsahují listy kratomu sloučeniny, které působí jako opioidní léky proti bolesti. Agentura říká, že je pravděpodobné, že kratom má na tělo stejné účinky jako opioidy.

Pokud vás kratom zaujal a chtěli byste ho vyzkoušet, zvolte kvalitního českého dodavatele. Skvělou volbou je značka Krupa Kratom, kterou naleznete na Adamkrupa.cz. K dispozici jsou vám zde různé druhy kratomu v té nejlepší kvalitě.