Jak častá je pracovní nespokojenost? 5 znamení, že vaše práce není pro vás to pravé

Nespokojenost s prací je něco, s čím se mnoho lidí potýká a může vám připadat, že jste uvízli ve vyjetých kolejích, ze kterých se jen tak nedostanete. Nespokojenost v zaměstnání může způsobit, že se cítíme neuvěřitelně nízko, což přispívá k pocitům deprese, úzkosti a bezcennosti, které vedou ke špatnému pracovnímu výkonu. Peníze jsou důležité, to ano, ale je těžké ocenit své štěstí. Naše radost z naší práce prosakuje do naší radosti ze života.

Jak ale poznáte, že vaše práce není pro vás to pravé? Existuje několik zřejmých známek pracovní spokojenosti, jako je netěšení se do práce a neustálý pocit přetížení. Když začnete vidět, že se tyto příznaky objevují ve vašem každodenním pracovním životě, je pravděpodobně čas na změnu. Níže vás provedeme nejen známkami nespokojenosti s prací, ale poradíme vám, jak můžete věci změnit.

Proč je pracovní spokojenost důležitá?

Pokud jsme spokojeni se svou kariérou a spokojeni se svou prací, býváme během pracovní doby produktivnější a motivovanější a po práci méně „trávíme“.

Náš pracovní výkon je přesnější, kvalitnější a necítíme se kvůli tomu tak často vyhořelí. Když se však setkáme s nespokojeností s prací, můžeme zjistit, že to má velmi negativní vliv na naše duševní zdraví ( což pak může ovlivnit naše fyzické zdraví).

Pokud jsme v práci nešťastní, může to vést ke zvýšeným pocitům deprese , úzkosti, stresu a beznaděje. Žádná z těchto zkušeností není pozitivní a může nám ztížit soustředění a ztratíme smysl pro vášeň. To znamená, že do úkolů v práci nevkládáme stejné úsilí jako obvykle. Kvůli pracovní nespokojenosti je těžké ráno vstát a do práce se vám nechce, což se stává negativním cyklem.  

Mít zaměstnance, kteří jsou ve svých rolích spokojení, není pro zaměstnavatele dobré jen z hlediska produktivity. Spokojenost s prací vede k mnohem vyšší míře udržení zaměstnanců, což buduje silnější pocit loajality ke společnosti, dobré pracovní prostředí a vede k efektivní pracovní síle. Mít stálý personál také podnikům šetří peníze, protože nemusíte neustále utrácet zdroje na najímání a školení nových lidí.

To je důvod, proč je lepší sladění pracovního a soukromého života tak důležité vedle toho, abyste byli šťastní na svém pracovišti. Koneckonců, náš pracovní život výrazně ovlivňuje náš osobní život.

Známky, že trpíte pracovní nespokojeností

Pracovní nespokojenost není nikdy zábavná zkušenost a může významně ovlivnit vaše duševní zdraví a celkové životní štěstí. Pokud se obáváte, že byste mohli být ve zvolené kariéře nešťastní, existuje několik známek, na které si můžete dát pozor. Někdy to jde trochu hlouběji, ale těchto pět znaků poskytuje obecný pohled na to, jak vypadá život, když nejsme v práci šťastní.

1. Děsíte se jít do práce

Pokud se ráno probudíte a zjistíte, že se už netěšíte, až vyrazíte do kanceláře nebo na své pracoviště, je to známka pracovní nespokojenosti. Nemluvím o tom, že se s tímto pocitem jednou nebo dvakrát probudíte; Myslím tím důsledně každé ráno po týdny nebo měsíce, děsit se jít do práce.

To je známka toho, že trpíte nespokojeností s prací a že se ve vaší práci musí něco změnit, abyste se cítili šťastní. Někdy je trochu obtížné dostat se ke kořenové příčině problému, ale pokud si uděláte čas na zamyšlení, pravděpodobně to uvidíte.

2. Cítíte se neustále ohromeni

Být uvězněn v práci, kterou nemáte rádi, bude téměř vždy zdrcující. Pocit, že se neustále topíte a nedokážete udržet hlavu nad vodou, může být neklamným znamením, že se potýkáte s nespokojeností s prací. To, že se neustále cítíte intenzivně přemoženi, jste úzkostliví a bezmocní s tím cokoliv udělat, ukazuje, že jste ve své současné roli nešťastní a že musíte udělat změnu.

Proč? No, když jste se svou rolí spokojeni, můžete se cítit trochu přemoženi, ale budete také schopni vylézt a najít řešení, která vám pomohou se přes to dostat. Situace nebude tak dusivá, pokud vás práce bude bavit. Stres a úzkost často doprovázejí neustálé přemáhání a fyzické příznaky mohou být stejně vysilující jako ty psychické.

3. Nevycházíte s kolegy nebo nadřízenými

Hlavní příčinou nespokojenosti s prací je, když s vámi v práci špatně zacházejí kolegové nebo nadřízení, nebo máte špatné vztahy se spolupracovníky. Je důležité mít rád, s kým pracujete, a cítit, že se s vámi v práci zachází dobře.

Na pracovišti dojde ke konfliktu, bez ohledu na to, jak jste ve své práci šťastní, ale pokud došlo do bodu, kdy dochází k osobním útokům a vztah je hluboce napjatý, měli byste si hledat novou pozici. Možná vám práce již neumožňuje využívat vaše silné stránky nebo vás ostatní zaměstnanci vynechávají z úkolů a projektů.

Zacházení jako toto vede nejen k nespokojenosti s prací, ale také způsobuje zášť, která může časem hnisat a podporovat negativní pracovní prostředí. Nemusíte být nejlepší přátelé se svými kolegy, ale musíte být přátelští s těmi, se kterými pracujete.

4. Nemáte pocit, že působíte pozitivně

Jaký dopad má vaše role na společnost, případně na veřejnost? Pokud neznáte odpověď, nemusí to být ta správná práce pro vás. Dobrá práce se silným pocitem uspokojení vám ve skutečnosti pomáhá vidět pozitivní dopad, který máte na organizaci, pro kterou pracujete. Je to důležité pro vaši sebedůvěru, produktivitu a celkové štěstí.

Můžete si promluvit s vedením, abyste zjistili, jak můžete využít své silné stránky a mít pozitivní dopad na společnost, abyste zjistili, zda to pomůže, ale pokud se s tímto nikam nedostanete, je to přímá cesta k vážné pracovní nespokojenosti.

5. Nemáte svobodu být sám sebou nebo využívat své talenty

Abyste se vyhnuli nespokojenosti s prací, musíte být ve společnosti, která je v souladu s vaším přesvědčením a zásadami – ve společnosti, která vám umožní být sami sebou a poskytne vám svobodu vyjádřit své myšlenky. Je také dobrý nápad mít práci, která využívá vaše skutečné nadání nebo dary, abyste měli pocit, že jste skvělí v tom, co děláte.

Pokud jste v práci, kde jste příliš omezováni, pokud jde o to, co můžete dělat, nebo musíte být někým, kým nejste, není to pro vás vůbec to pravé. Když trávíte méně času předstíráním a více času využíváte svůj talent a kreativní nápady, odvedete mnohem lepší práci a mnohem více si ji užijete.

Co dělat, když máte špatnou práci

Existuje mnoho důvodů, proč lidé skončí ve špatné práci. Někteří lidé prostě potřebují práci rychle, takže vezmou jakoukoli práci a řeknou si, že je to jen dočasné. Pak ale nemají nervy na to, aby přestali, a tak zůstanou.

Jiní lidé uvízli v zaměstnáních, které nenávidí, kvůli klasickému problému „zlatých pout“, kde práce není skvělá, ale plat je tak velký, že zůstávají. V této situaci je důležité pochopit, že za peníze si štěstí nekoupíte. Práce, která platí méně, ale přináší vám více radosti, pravděpodobně stojí za změnu, zvláště pokud si vystačíte s méně.

Pokud trpíte nespokojeností s prací a jste ve špatné práci, existují věci, které můžete udělat, abyste změnili trajektorii svého života a své práce. Upřímně řečeno, odevzdat výpověď je to nejlepší, co můžete udělat, a i když to může znamenat, že jste trochu ve stresu, když něco řešíte, jste alespoň osvobozeni od současných omezení vašeho pracoviště. Chcete-li, aby byl proces méně stresující, zkuste si před odchodem zařadit novou práci.

Vstávat a skončit bez nové práce není vždy proveditelná možnost. Proto byste si měli začít dělat průzkum – podívat se na pracovní místa, která byste si rádi vyzkoušeli, možná pracovní místa ve společnostech, které máte rádi, a jakékoli zkušenosti nebo kvalifikace, které byste mohli potřebovat. Začněte podnikat aktivní kroky k přechodu na tuto novou profesní dráhu tím, že se přihlásíte a zúčastníte se některých pohovorů.

Jakmile si ujasníte, co chcete dělat, a máte připravené pohovory, můžete začít psát svůj rezignační dopis a připravit se na jeho odevzdání, jakmile budete mít solidní pracovní nabídku z vašeho nového působiště. Toto je rozumnější varianta pro vaše finanční a duševní zdraví.

Na závěr

Nespokojenost v zaměstnání nemusí být trvalým problémem. Žádné množství peněz nestojí za negativní dopad na vaše duševní nebo fyzické zdraví a všichni si zasloužíme být šťastní ve zvoleném povolání. Možná vám to teď připadá beznadějné a můžete se cítit zaseknutí tam, kde jste, ale je možné podniknout kroky ke změně své pracovní cesty tak, aby vyhovovala tomu, co od života chcete. Máš to.