7 výhod veganské stravy nebo rostlinného stravovacího režimu

Není to tak dávno, co byla veganská strava považována za praktiku, kterou zastávají pouze eticky zaměření zastánci zvířat s neústupnou vášní pro práva zvířat.

V dnešní době se zbytek světa chytá veganského způsobu stravování a není to jen proto, že se kolem práv zvířat vytvořilo více povědomí. Zdravotní a wellness přínosy veganské stravy se stávají prokázanými, uznávanými a nespornými.

Navíc veganské kuchařky dokazují, že jíst veganskou nebo rostlinnou stravu může být ve skutečnosti docela chutné a uspokojující. Například tofu, běžná proteinová volba pro veganské předkrmy, je velmi univerzální. (Podívejte se na tyto lahodné recepty na tofu , které z vás udělají milovníka tofu.)

Mnoho veganů má pocit, že je velmi důležité vzdělávat veřejnost o tom, co je veganství. Většina veganů by namítla, že jíst jako vegan z vás nutně neudělá vegana. Být veganem je totiž životní styl, kdy se člověk vědomě rozhodne vynechat veškeré živočišné produkty nejen ze své stravy, ale také ze svého oblečení, doplňků, make-upu, produktů péče o pleť a dalších. Vynechání jakýchkoli živočišných produktů z jejich životního stylu je to, o čem je být skutečným veganem, v odmítání vykořisťování nebo ubližování zvířatům. To znamená žádné kožené doplňky, pokud to není veganská kůže, žádné oblečení vyrobené z vlny, žádné živočišné produkty v péči o pleť, žádný make-up testovaný na zvířatech a seznam omezení pokračuje.

Vegani jsou často frustrovaní, když jejich vrstevníci řeknou: „Jsem vegan“, i když ve skutečnosti jedí jako vegani pouze tím, že jedí rostlinnou stravu bez mléčných výrobků, masa, ryb nebo živočišných produktů – ale nevynechávají ani zvířata. produkty z jiných aspektů jejich života tak, jak by to udělal etický vegan. To je důvod, proč by mnoho veganů upřednostňovalo, abyste o své stravě hovořili jako o „rostlinné“, pokud nedržíte veganskou stravu z etických důvodů , a proto si skutečně neosvojujete skutečný veganský životní styl.

Výhody veganské stravy pro planetu, zvířata a vás

Mnoho lidí dodržuje veganskou dietu pouze kvůli všem výhodám veganské stravy pro zdraví a krásu. Tito lidé však stále pomáhají zvířatům a pomáhají planetě tím, že jedí veganskou stravu, i když záchrana planety nebyla jejich primárním důvodem pro dodržování této diety.

Pokud přemýšlíte o přechodu na rostlinnou stravu, nebudete litovat. Jistě, vyžaduje to značné úsilí, mnohem více plánování jídla a znatelné oběti – ale díky výhodám veganské stravy to stojí za to.

Rostlinná strava dramaticky zvýší vaši energetickou hladinu, podpoří hubnutí, zlepší vaše celkové zdraví, získáte zářivou pleť a mnohem, mnohem více.

Níže je uvedeno 7 hlavních výhod implementace a dodržování veganského dietního plánu:

1. Výhody proti stárnutí, pleti a kráse

Výhody veganské stravy pro krásu jsou pro lidi možná nejvíce překvapivé. Několik veganů připisuje svou zdravou, čistou a zářící pleť rostlinné stravě. Když se nad tím zamyslím, téměř všichni vegani, které znám, mají krásnou pleť a vypadají fantasticky bez make-upu.

Tyto přínosy pro krásu veganské stravy mají velký smysl, protože konzumace rostlinné stravy znamená, že přijímá více vitamínů, antioxidantů, vody a minerálů než většina lidí. A není to jen přínos pro zdraví pokožky. Díky všem těm omega-3 a vitamínům A a B má veganství za následek zdravější nehty, zářivější oči, mladší vzhled a plnější, zdravěji vypadající vlasy.

vitamín A udržuje pokožku mimořádně zdravou tím, že podporuje větší průtok krve k povrchu pokožky, díky čemuž pokožka vypadá kyprější, mladistvější a pevnější.

Některé ze zeleniny, kterou běžně jedí vegani, jako jsou sladké brambory, špenát a kapusta, mají vysoký obsah vitamínu A, což výrazně zlepší vaši pokožku.

Vegani také vypadají a cítí se mladší a má to svůj důvod. Veganská strava má tendenci podporovat tvorbu kolagenu. To je důležité, protože s přibývajícím věkem přirozeně ztrácíme kolagen, což způsobuje, že pokožka vypadá tenčí a ochablá a způsobuje vrásky.

A konečně, protože rostlinná strava má přirozeně vyšší obsah vody a vlákniny, dosáhnete lepší hydratace a odstranění toxických látek. Výsledkem jsou jiskřivé oči, zdravě vypadající pleť a mladší vzhled.

2. Méně zánětů v těle

Červené maso, zpracované maso a mléčné výrobky jsou všechny považovány za „zánětlivé potraviny“. Zpracované maso běžně konzumované nevegany má hodně nasycených tuků a sodíku a běžné maso (stejně jako mléčné výrobky) má volné radikály. Ty způsobují záněty v těle.

Zánět ve vašem těle může způsobit stárnutí, stres a problémy se spánkem

Méně zánětů v těle také znamená méně očních váčků, méně tmavých kruhů, méně nadýmání, snížené „otoky“ obličeje a další.

Naštěstí pro vegany bývá součástí veganské stravy mnoho špičkových protizánětlivých potravin , jako je lesní ovoce, brokolice a avokádo.

3. Více energie

Konzumace potravin, které jsou nenáročné na váš trávicí systém, bude znamenat rozdíl, pokud jde o vaši energetickou hladinu, protože živočišné potraviny jsou pro vaše tělo těžko stravitelné.

Když je váš trávicí systém přetížený, cítíte se malátní a bez energie. To je důvod, proč přechod na veganství a konzumace více rostlinných potravin dramaticky zvýší vaši energetickou hladinu. To znamená, že můžete být během dne produktivnější, mít více energie na cvičení v posilovně a dosáhnout více ve svém každodenním životě.

Kromě toho je „energie rostlinného původu“ skutečná věc, kde se díky mnoha specifickým druhům ovoce a zeleniny cítíte více energie než šálek kávy.

Například 1 banán může poskytnout vašemu tělu dostatek energie na dokončení 90minutového tréninku a podobně vám špenát a sladké brambory dodají dost energie.

4. Lepší kvalita spánku

Když se stanete veganem, můžete zaznamenat více energie ve dne – ale také si všimnete lepší kvality spánku v noci.

Váš spánek se pravděpodobně zlepší, když jste vegan, a souvisí to se vším, co během dne konzumujete. Vegani nemohou jíst maso, vejce ani mléčné výrobky – takže místo toho jedí hodně ořechů, ovoce a zeleniny.

Vlašské ořechy, pistácie, ananas, pomeranče a třešně jsou známé tím, že pomáhají tělu produkovat přirozený melatonin. Rostlinné potraviny mají navíc často vysoký obsah vitamínu B6, hořčíku a draslíku, které napomáhají tvorbě serotoninu a pomáhají uvolnit tělo i mysl.

Navíc, protože mnoho běžných veganských potravin je protizánětlivé, budete lépe spát díky menšímu zánětu v těle.

5. Hubnutí

Veganství je skvělá dieta na hubnutí a studie to prokázaly. Nedávná studie zahrnovala 1 151 dietářů a 12 různých dietních studií, ve kterých účastníci dodržovali specifický stravovací režim a sledovali jejich hubnutí.

Studované diety zahrnovaly veganskou, vegetariánskou, živočišnou atd. Vegani zhubli nejvíce – ale proč?

Veganská jídla mívají vysoký obsah vlákniny a potraviny bohaté na vlákninu rostlinného původu vám umožní cítit se sytější a spokojenější po delší dobu, takže je méně pravděpodobné, že si hodinu po jídle svačíte něco zlobivého.

Také vyřazením sýrů a mléčných výrobků ze svého jídelníčku vyloučíte obrovské procento nezdravých tuků. Když si vegani vaří večeři, obvykle se skládá ze spousty zeleniny a celých zrn, z nichž všechny mají nízký glykemický index. Potraviny s nízkým GI přispívají k hubnutí, stejně jako potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

6. Pomůžete zachránit planetu

Proč nebýt součástí řešení, místo toho, abychom byli součástí problému? Vegani zachraňují zvířata, přispívají ke snížení příjmu vody ve své zemi a jejich praktiky pomáhají předcházet odlesňování.

K produkci rostlinných potravin potřebujeme podstatně méně vody a méně půdy ve srovnání s množstvím potřebným k produkci potravin živočišného původu. Takže tito vegani, kteří „objímají stromy“, skutečně pomáhají zachránit planetu a snižují svou ekologickou stopu.

7. Zlepšuje celkové zdraví

Osvojení si veganského životního stylu vám může pomoci předejít řadě různých druhů rakoviny a nemocí.

Výzkum například ukázal nižší výskyt rakoviny prsu u těch, kteří jedí zdravou rostlinnou stravu. A nižší riziko rakoviny prsu v zemích, kde ženy jedí méně masa a živočišných produktů ve srovnání se zeměmi, kde ženy jedí více živočišných produktů.

Vyloučení mléčných výrobků a masa také zlepšuje vaše kardiovaskulární zdraví, snižuje krevní tlak a snižuje riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Veganství také může pomoci v boji s artritidou, záněty, astmatem a osteoporózou.

Pokud se dáte na veganství dříve než později, bude pro vaše celkové zdraví znatelně přínosné.

Shrnutí výhod veganské stravy

Rostlinná veganská strava má mnoho zdravotních a kosmetických výhod. Veganský životní styl však také pomáhá předcházet porážkám a utrpení zvířat a zároveň pomáhá zmenšit vaši ekologickou stopu a pomáhá bojovat proti změně klimatu.

Pokud si nejste jisti, zda jste připraveni provést přechod, začněte v malém. Vyzkoušejte „bezmasé pondělí“ se svou rodinou a začnete si uvědomovat, jak chutná veganská jídla mohou být.